Tato stránka přehledně shrnuje základní informace týkající se zahájení a zakončení bakalařského a navazujícího studia fyziky na Přírodovědecké fakultě MU; závazným textem je přitom aktuální přijímací brožura.
Bakalářské studijní programy
Přijímací zkouška do bakalářských programů (Fyzika, Fyzika-Nanotechnologie a Fyzika se zaměřením na vzdělávání) je písemná; probíhá formou Testu studijních předpokladů (všechny programy) a/nebo oborového testu (Fyzika a Fyzika-nanotechnologie). O prominutí přijímací zkoušky lze požádat na základě průměrného prospěchu v profilových předmětech středoškolského studia (matematika, fyzika + dva předměty společného přírodovědného základu) alespoň 1,5, Národní srovnávací zkoušky z Obecných studijních předpokladů (úspěšnost alespoň 80%), motivačních aktivit (úspěšná účast ve vyšších kolech SOČ nebo fyzikální olympiády), nebo maturity z Matematiky+ (jen programy Fyzika a Fyzika-Nanotechnologie).
Státní závěrečná zkouška se ve všech bakalářských fyzikálních specializacích skládá z těchto částí:
- písemná zkouška (zpravidla den až týden před ústní zkouškou)
- obhajoba bakalářské práce (ve stejný den jako ústní zkouška)
- ústní zkouška
Jak u písemné zkoušky, tak u přípravy na část ústní je povolena srovnávací literatura; na písemnou zkoušku si literaturu studenti přináší vlastní, stejně jako psací potřeby a kalkulačky (jsou povoleny pouze klasické kalkulátory, nikoliv tablety/mobily apod.), pro přípravu ústní části je literatura studentům poskytnuta.
V rámci písemné části zkoušky absolvují všechny obory tzv. test (15 kratších příkladů v celkové hodnotě 100 bodů) v trvání 180 minut (srovnávací literatura odpovídá okruhu Obecné fyzika), obor Fyzika studijního programu Fyzika bezprostředně navazuje tzv. příkladem (jedno delší zadání s podúkoly) v trvání 75 minut (srovnávací literatura odpovídá okruhům Obecná fyzika a Odborná fyzika). Vzorové zadání testu je k dispozici zde.
Při ústní zkoušce budou zadány otázky ze dvou tématických skupin. První skupina okruhů je s několika drobnými výjimkami společná všem specializacím, druhá skupina okruhů je rozdílná pro jednotlivé specializace: fyzika, biofyzika, astrofyzika, a nanotechnologie; v programu Fyzika se zaměřením na vzdělávání je druhá skupina zkušebních okruhů určena požadavky státní závěrečné zkoušky ve druhém oboru.
Magisterské studijní programy
Přijímací zkouška do navazujících programů (Fyzika, Biofyzika, Mikroskopie a Učitelství fyziky pro střední školy) je písemná. U bakalářských oborů s přímou návazností může zkouška být prominta uchazečům s vyhovujícím prospěchem (průměr za bakalářské studium do 2,0), v takovém případě je nahrazena státní zkouškou (resp. jejím celkovým úspešným složením), je-li tato konána v řádném termínu semestru bezprostředně předcházejícího začátku navazujícího studia. U bakalářských oborů MU bez přímé návaznosti (a pro studenty oborů s přímou návazností bez vyhovujícího prospěchu) slouží test absolvovaný v rámci státní zkoušky jako přijímací zkouška navazujícího studia, pokud státní závěrečná zkouška úspěšně proběhne v řádném termínu semestru bezprostředně předcházejícího začátku navazujícícho studia. Pro ostatní uchazeče o navazující studium je přijímací řízení tvořeno písemkou charakteru a rozsahu testu bakalářské státní zkoušky (viz výše), jako povolená literatura k této písemce se použije srovnávací literatura okruhu Obecná fyzika.
Přijímací zkouška do navazujícího programu Radiologická fyzika je písemná a nemůže být prominuta. Skládá se z
- testu ze základů fyziky
- charakteru a rozsahu testu bakalářské státní zkoušky (viz výše),
- jako povolená literatura se použije srovnávací literatura okruhu Obecná fyzika
- krátkého testu ze základů jaderné fyziky a fyziky ionizujícího záření (60 minut)
- na základě následujících okruhů;
- k testu není povolena žádná literatura
Státní závěrečná zkouška ve všech navazujících fyzikálních programech je ústní a skládá se z těchto částí:
- obhajoba diplomové práce (cca týden před ústní zkouškou)
- ústní zkouška
- u přípravy je povolena srovnávací literatura (bude poskytnuta)
Při ústní zkoušce v programech Fyzika, Biofyzika a Mikroskopie budou zadány otázky ze dvou tématických skupin. První skupina okruhů je společná všem specializacím a rovněž programu Učitelství fyziky pro střední školy, druhá skupina okruhů je rozdílná pro jednotlivé odborné specializace: Fyzika kondenzovaných látek, Fyzika plazmatu, Teoretická fyzika, Astrofyzika, Biofyzika a Mikroskopie.
V programu Učitelství fyziky pro střední školy, viz, je navíc písemná zkouška z didaktiky fyziky, která probíhá zpravidla den před ústní zkouškou a skládá se ze dvou částí. V první části studenti řeší středoškolské příklady a jejich řešení doplňují didaktickými a metodickými komentáři, ve druhé části studenti vypracují písemnou přípravu jedné středoškolské vyučovací hodiny na vylosované téma. Druhá část ústní zkoušky v oboru Učitelství fyziky je zaměřena na didaktiku fyziky a vychází z témat písemné zkoušky, pro přípravu okruhů první skupiny je možné využít následující návod.
V programu Radiologická fyzika se ústní zkouška skládá se ze dvou částí: A – Zkouška z radiologické fyziky a ochrany před zářením, s okruhy Radioterapie, Radiační ochrana, Radiodiagnostika, Nukleární medicína, Radiační ochrana; B – Zkouška z předmětů zdravotnického základu.